Jakość pelletu drzewnego w branży energetycznej i zoologicznej
Autor: PGPJ Sp. z o.o., publikacja: 2013-06-11
Najważniejsza jest jakość
Dobrej jakości pellet z przeznaczeniem do kotłów (w gospodarstwach domowych oraz kotłowniach osiedlowych, szpitalach, szkołach, piekarniach itp.) powinien być produkowany z trocin sosnowych i świerkowych bez jakichkolwiek dodatków chemicznych.
Dobrej jakości pellet.
Jakość pelletu wpływa na trwałość kotła
Pellet powinien być dodatkowo odpylany i nie może zawierać zanieczyszczeń w postaci piasku, żwiru czy zrębek drewnianych. W zasadzie każdy dodatek chemiczny powoduje z reguły krótszą trwałość kotła i osadzanie się na ścianach kotła lepkiego agaru, co obniża sprawność kotła.
Poznaj szczegółowe parametry
Większość cech dobrego pelletu możemy określić wzrokowo, bez konieczności stosowania specjalistycznych przyrządów.
- Dobry pellet ma barwę jasną i jest szklisty, nie łamie się, nie kruszy.
- Jego długość nie jest mniejsza niż 2-3 cm i nie jest dłuższa niż 5 cm.
- Zawartość popiołu w takim pellecie jest nie większa niż 0,50%, a wartość opałowa jest nie mniejsza niż 18 kJ/kg.
- Dla prawidłowego spalania pelletu jest też ważna jego wilgotność, która nie powinna być większa niż 9 %.
- Ważną cechą dobrego pelletu energetycznego jest jego gęstość, która nie powinna być mniejsza niż 1 kg/dm3.
Pellet drzewny a potrzeby zoologiczne
Podstawowe cechy dobrego pelletu zoologicznego - żwirku dla zwierząt: mniejsza gęstość, jest bardziej miękki (co zapewni dobre wchłanianie), ma naturalny zapach lasu (sosny), jasny kolor oraz małą zawartość pyłu. Ponadto pellet powinien być krótki, co zapewni większą jego wydajność. Jak widać z opisu, większość cech dobrego pelletu energetycznego jest inna niż pelletu zoologicznego.
Dobrej jakości pellet zoologicznego w ładnym, estetycznym opakowaniu detalicznym.
Dobrej jakości pellet zoologicznego w formie tzn. kruszonu.
Kruszon, tj. pokruszony i odpylony pellet, który w takiej postaci jest dużo wydajniejszy jako żwirek dla kotów i małych zwierząt towarzyszących. Specjalnie dla kota produkowana jest też wersja zbrylająca, gdzie żwirek z zanieczyszczeniami z kociej toalety wybiera się specjalną łopatką.
Co ważne - każda postać zużytego drewnianego żwirku dla zwierząt nadaje się na kompost oraz może być usuwana drogą sanitarną.
Pellet drzewny nadaje się też znakomicie jako wyściółka w boksach dla koni. Wydajność takiego pelletu jest zdecydowanie większa (kilkukrotnie) niż słomy i większa niż trocin drzewnych.
Jak widać zastosowanie pelletu drzewnego jest nie tylko energetyczne. Pellet drzewny na potrzeby zoologiczne może być produkowany na tych samych liniach produkcyjnych co energetyczny. Należy tylko zwrócić uwagę na ustawienie granulatora na mniejszą kompresję, w przypadku pelletu zoologicznego.
Opracowano:
Paweł Jachnis
PABEMIA GRUPA